Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
28 postów 322 komentarze

Katastrofy z winy człowieka - historia pisana

ForensicTools - Smoleńsk : Katyń : Russia : Polska

Sędzia i rolnik popracują o kilka lat dłużej

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Resort pracy chce, by do 67. roku życia pracowali nie tylko ubezpieczeni w ZUS, ale też w KRUS, śledczy i sędziowie

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad zapowiedzianym przez premiera Donalda Tuska w exposé podniesieniem wieku emerytalnego mężczyzn i kobiet do 67. roku życia. Jak dowiaduje się "Rz", dłużej popracują nie tylko ubezpieczeni w ZUS. Nowe regulacje mają dotyczyć również rolników oraz zasad przechodzenia w stan spoczynku sędziów i prokuratorów. - Pracujemy nad takim projektem -potwierdza informację "Rz" Marek Bucior, wiceminister pracy i polityki społecznej: - W ciągu najbliższych dni trafi on do konsultacji społecznych.

Jeszcze nie znamy tego projektu - mówi "Rz" Patrycja Loose, rzecznik resortu sprawiedliwości. -U nas też rozważane są kwestie podwyższenia do 67 lat wieku, w którym np. sędziowie przechodzą w stan spoczynku, i zrównanie tego wieku dla kobiet i mężczyzn - mówi. Dodaje, że dziś ok. 90 proc. sędziów przechodzi w stan spoczynku w wieku 70 lat, dlatego że sami tego chcą. Podkreśla, że nie ma mowy o likwidacji samego stanu spoczynku.

Projektem Ministerstwa Pracy nie jest zaskoczone PSL. - Wiem, że taki zapis ma znaleźć się w projekcie. To oczywiste, że słowa premiera dotyczyły też rolników - mówi "Rz" Eugeniusz Grzeszczak, wicemarszałek Sejmu z PSL.

Dlatego ludowcy zgłaszają pomysły, by złagodzić reformę. Proponowali, by kobiety, które wychowały dzieci, mogły przechodzić na emeryturę wcześniej (o trzy lata za każde dziecko). - W jakimś stopniu nasza propozycja powinna zostać uwzględniona - przekonuje Marek Sawicki, minister rolnictwa. - Rolnicy powinni mieć wyższe emerytury, bo dziś mają grosze. To się musi zmienić.

Waloryzacja kwotowa tylko na rok

Już dziś na pierwszym posiedzeniu w tym roku rząd ma pracować nad innymi propozycjami premiera z exposé. Zajmie się zmianą zasad waloryzacji rent i emerytur oraz ustawą o składkach zdrowotnych płaconych przez rolników.

Oba projekty budzą emocje. Waloryzacja kwotowa, w wyniku której wszyscy emeryci i renciści otrzymają podwyżkę o 71 zł, niezależnie od wysokości ich świadczeń, budzi wątpliwości konstytucyjne. Dlatego waloryzacja kwotowa nie zostanie wprowadzona na stałe. - Projekt przewiduje, że w taki sposób świadczenia będą waloryzowane tylko w 2012 r. W kolejnych latach emerytury mają rosnąć o wskaźnik inflacji - mówi Bucior.

- W pełni popieramy zmiany, które przygotował resort ministra Władysława KosiniakaKamysza - mówi "Rz" rzecznik PSL Krzysztof Kosiński.

Spór o składkę zdrowotną

Jednak ze składką zdrowotną rolników nie ma zgody między PO i PSL. Do tej pory składki płacił budżet państwa, zakwestionował to Trybunał Konstytucyjny. Resort zdrowia zaproponował, by rolnicy, którzy mają ponad 6 hektarów ziemi, płacili miesięcznie 18 zł składki. A ci, którzy mają ponad 15 hektarów - 36 zł. Na takie rozwiązanie nie zgadzają się ludowcy. Złożyli w Sejmie własny projekt, który zakłada, że składkę w wysokości 18 zł zapłacą tylko rolnicy mający ponad 15 hektarów. - Dzisiejsze posiedzenie rządu będzie w tej sprawie decydujące. Minister Sawicki zgłosi nasze postulaty. Mamy nadzieję, że zostanie wypracowany mądry kompromis - mówi Kosiński. Jak ma on wyglądać? - Powinniśmy spotkać się gdzieś w połowie, np. 10 hektarów - podkreśla rzecznik ludowców.

Jednak PO nie widzi szans na kompromis. - Myślę, że zostanie przyjęta propozycja Ministerstwa Zdrowia - mówi "Rz" jeden z polityków Platformy.

Jeśli tak się stanie, ludowcy zapowiadają, że będą próbować zmienić ustawę w Sejmie.

Rząd zajmie się dziś też nowelizacją ustawy oświatowej. Zakłada ona, że sześciolatki pójdą do szkół obowiązkowo w 2014 roku. Ale i w tej sprawie PSL ma inne zdanie. Chce, by to rodzice decydowali, czy posłać sześciolatka do szkoły.

Ustawy, którymi pilnie zajmie się Rada Ministrów

W pierwszym kwartale 2012 roku rząd zajmie się najważniejszymi projektami, które premier zapowiedział w expose, ale nie tylko. Pod obrady Rady Ministrów trafią także m.in.:

  • Zmiany w emeryturach mundurowych - zgodnie z propo- zycjami rządowymi pracownicy służb mundurowych będą mogli przechodzić na emeryturę po 25 latach służby i ukończeniu 55. roku życia.
  • Nowe Prawo Gazowe - zakłada uregulowanie w całości spraw związanych z rynkiem gazu ziemnego w Polsce. Ma doprowadzić do jego liberalizacji.
  • Ustawa o odnawialnych źródłach energii - ma pomóc wspierać dalszy rozwój odnawialnych źródeł energii i doprowadzić do obniżenia kosztów jej wytwarzania.
  • Przepisy dotyczące "przejezdności" dróg na Euro 2012 - wprowadza zasady, według których tymczasowo do użytku będą mogły być dopuszczone drogi, których proces inwestycyjny jest bardzo zaawansowany, ale nie zostanie zakończony przed Euro 2012.
  • Zmiany w prawie dotyczące dozoru elektronicznego - mają rozszerzyć możliwości wykorzystywania tzw. bransolet, m.in. umożliwić monitorowanie miejsca pobytu osoby skazanej za ciężkie przestępstwa seksualne. A także zastosowanie nowego środka zapobiegawczego w postępowaniu karnym - aresztu domowego.

—js

 

 _____________________________________________________________________________________

źródła: Informacji:

- http://www.fakt.pl/Co-sie-stalo-na-polu-Martwy-rolnik-martwy-kon-,artykuly,80287,1.html

- http://www.rp.pl/galeria/17,786111.html

- Polacy 37 milonów populacji

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY